2013. június 28., péntek

Merevítö keretes tárcához szabásminta és leírás - 15 x 6 cm

Megszületett egy újabb merevítő keretes neszesszer. Az előzőt ITT találjátok. Most egy cseppet nagyobb kerettel próbálkoztam, a 17 x 6 cm-essel és egy kicsit egyszerűbb szabásmintával, elkészítéssel. Szimpatikus ez a megoldás, hogy nincs a cipzár mellett külön szabott pánt. Könnyű volt elkészíteni a tárcát és az oldalvonala is szép. Majd meglátjátok ezt miért mondom. Varrás előtt volt egy kis fenntartásom, hogy milyen lesz a végeredmény.

Valami kis díszítést kívánt a tárca, de nem vittem túlzásba. Kapott egy baglyot két zöld szemmel :)



A neszesszer kész méretei:
Szélesség: 24 cm
Magasság: 16 cm
Mélység: 7 cm

Szükséges alkatrészek:
1 db 32 cm-es cipzár
1 db 29 x 40 cm-es fő anyag
1 db 29 x 40 cm-es bélés anyag
2 db 5 x 8 cm-es fő anyag (a cipzár végére)

Az elkészítés menete:

1. A fő anyagra felvasalom a közbélést. A bevarrható merevítőt rávarrom keskenyen a fő anyagra.

2. A képen látható módon behajtom az anyag szélét és keskenyen, 3 cm hosszan letűzöm. Ezt a műveletet megismétlem a fő anyag négy sarkán és a bélésen is.


3. Csinálok egy szendvicset: alul a fő anyag, középen a cipzár, felül a bélés és összevarrom.


4. Ugyanilyen szendvics megoldásban bevarrom a cipzár másik felét is a bélés és a fő anyag közé, majd lehúzom a cipzárt.


5. Készítsük el az oldalvarrásokat. Fontos, hogy minden oldalon a kék nyíllal jelzett pontig varrjunk. A legelőször elkészített, keskeny 3 cm-es tűzések alatt 1 mm-rel legyen az utolsó öltésünk (ne varrjuk át a cipzáros részt!) és a varrásszélesség 1 cm legyen. (Ez az a csücskös rész, amit a bejegyzés elején említettem) A bélés egyik oldalán hagyjunk nyitva kb. 10 cm-t. 

(Egy kicsit elrontottam - paint-tel húztam egy piros vonalat ahol még végig kellett volna varrni - fontos, hogy a nyílás az oldalvonal közepén legyen, különben nem tudjuk majd a sarkot elkészíteni.)



6. Varrjuk le a 4 sarkat, hogy szépen megálljon a "lábán" a tárcánk. Az én varrásvonalam hossza 6 cm lett. Vágjuk le a háromszögeket, kb fél cm varrásszélességet hagyjunk.



7. Fordítsuk a neszesszert a színére a bélésen hagyott lyukon keresztül és vasaljuk át. Remélhetőleg az oldalvarrásokat a megfelelő pontig készítettük el és akkor kb. így kell kinéznie:



8. Készítsük el a cipzár mellé a tűzést. Ez lesz majd a "háza" a merevítő keretnek. A kék nyíl mutatja az indulási pontot.

9. A 2 db 5 x 8 cm-es anyagot varrjuk meg a következőképpen. Ha vékony anyaggal dolgozunk érdemes aláragasztani, hogy picit jobb tartása legyen.



10. Fordítsuk ki a színére a kis darabokat, majd a vágott szélt fél centisen visszahajtva vasaljuk meg őket.



11. Ha hosszú cipzárral dolgoztunk akkor vágjuk méretre (1,5 - 2 cm-rel lógjon túl a tárcánk szélétől) helyezzük a végekre a pántokat és keskenyen tűzzük meg.



12. Fűzzük a helyére a merevítő kereteket.



13. Majd végül varrjuk be kézzel a négy kis lyukat ahol a merevítő keret kicsusszanhat  A befűzés előtt két nyílást géppel bevarrtam, hogy ne keljen annyit kézzel varrogatni :) Mivel abszolút nincs szem előtt nem látszik, hogy kettő géppel, kettő pedig kézzel lett varrva.

Készen is vagyunk:





Egy kis számolgatással könnyen készíthetünk szabásmintát más méretű merevítő kerethez is:

Ha ezt a 15 x 6 cm-es darabot vesszük: a merevítő keret teljes hossza 26,5 cm. Az anyag rövid oldala 29 cm. Tehát a textil rövid oldala az a merevítő teljes hossza, plusz 1-1 cm varrásszélesség plusz 0,5-1 cm, hogy a keretek végénél legyen egy ici pici bőségünk, hogy kényelmesen be tudjuk varrni kézzel a kis nyílásokat ahol a keretet a helyére csúsztattuk.
26,5 cm + 2 cm + 0,5 cm = 29,5 cm

A hosszú oldalt a kész tárca magasságával kalkuláljuk. Esetünkben ez most 16 cm (csak megjegyzem az arányok miatt, hogy egy cm-rel nagyobb mint a keret hosszú oldala). Vesszük kétszer a 16 cm-t, hozzáadjuk a talp mélységét, a 6 cm-t, + varrásszélesség 1-1 cm és meg is kapjuk a 40 cm-t.
2 x 16 cm + 6 cm + 2 cm = 40 cm

Tehát ha más méretben van otthon merevítő keretünk akkor mérjük le a teljes hosszát és az első pontban leírtak szerint számoljuk ki a szükséges anyag rövid oldalát.

Utána gondoljuk ki, hogy milyen neszesszert szeretnénk, alacsonyabbat vagy magasat. A megtervezett magasságot vegyük kétszer, adjunk hozzá egy talp szélességet (4-6 cm) és 2 cm varrásszélességet.

Nem is olyan nehéz :)

4 megjegyzés:

  1. merci ,joli tutoriel
    amicalement

    VálaszTörlés
  2. Annyira jók, érthetők ezek a leírások! A munkáid mind remekmű, precízek, ízlésesek. Nagyon tetszik, hogy a termékek felhasználásához annyi ötletet adsz. Hamarosan belefogok én is az elkészítésükbe, mert kedvet kaptam tőled, általad. Régen sokat varrtam, de valahogy elmaradt a 3 gyerkőc miatt, mellett, pedig látom, mennyire hasznos lenne pár apróságot elkészíteni. Már készül a listám, mi mindent szeretnék megrendelni, megvarrni, hamarosan küldöm.......

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Márti,
      Nagyon nagyon köszönöm a kedves szavaidat. Olyan jól esik, hogy megjegyzést hagytál :)
      Legyen szép napod,
      Szilvi

      Törlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...