2012. április 1., vasárnap

Kapcsos tárca tutorial ~ 8 cm-es szögletes

Új termék csoport kerül a webshop-ba, a Kreatív sarokba. Olyan kisebb, nagyobb csomagokat lehet majd ezentúl vásárolni, amelyek egy tárca vagy táska elkészítéséhez szükséges anyagot, közbélést, kelléket és szabásmintát tartalmaznak.

Egy egyszerű, kisebb darabbal kezdem a sort. Ez a kis tárca lehet aprópénz tartó vagy kulcstartó ha a csomagban található kis szalagot is felhasználjuk az elkészítésekor.


A tárca kész méretei:
Talp szélesség: 8,5 cm
Talp mélység: 4 cm
Magasság: 10 cm

A csomag tartalma:
20x26 cm fő anyag
20x26 cm bélés anyag
25 cm grosgrain szalag
P_no.: 3-as szabásminta

A varrásszélesség 7 mm hacsak a leírásban nem jelzek mást.

A tárca készítésének menete:

1. A szabásmintán található utasításnak megfelelően szabd ki az alkatrészeket.


2. A felvasalható vlies-t helyezd a ragasztós (fényes) felével a fő anyag fonákjára  és vasald rá 3-as fokozaton, 12-14 másodpercen keresztül, nyomást gyakorolva az anyagokra. Javaslom, hogy egy már nem használatos – nem műszálas anyagból készült – párnahuzatot vagy lepedőt teríts a vasaló talpa alá és azon keresztül „ragassz”.

3. Helyezd a merevítő közbélést a fő anyag fonákjára (vlies-zel beragasztott felére) és varrd körbe a két anyagot keskenyen (2 mm-es varrásszélesség).





4. Varrd össze a tárca két oldalát úgy, hogy fentről egy varrásszélességre induljon az első öltés, mutatom a nyíllal.

5. A tárca talpának elkészítéséhez fogd össze a tárca oldalát és a talp részt (zárd a kis lyukat) és rögzítsd 5 mm-es varrásszélességgel.

6. Készítsd el a bélést ugyanígy, megismételve a 4-es és 5-ös pontokat. Ha kulcstartónak szeretnéd használni a tárcát akkor az egyik oldalvarrásba fogd be a félbehajtott grosgrain szalagot.

Fordítsd úgy az elkészült darabokat, hogy a bélésnek kívül legyen a színe, a fő anyagnak belül legyen a színe:

Helyezd egymásba a két darabot:

7. Illeszd egymáshoz a két oldalvarrás legelső öltését és tűzd össze gombostűvel a fő anyag és a bélés felső ívét.


8. Most két varrással készítsd el a felső varrás vonalat. Az oldal varrásszélességet elhajtva (erre semmiképpen ne varrj rá, mert akkor "húzni" fog a tárca oldala ha kifordítod), az oldalvarrás legelső öltésétől indulva varrd végig a felső ívet a másik oldalvarrás kezdő öltéséig. Mutatom a nyilakkal:

A másik oldalon, ugyanígy indulj az oldal varrás felső pontjától, de az egyenes részen középen hagyj ki 5 cm-t. Itt tudod majd kifordítani a tárcát a színére.


9. Az íves részeken vágd le a varrásszélességet. 2-3 mm maradjon.


10. Fordítsd a tárcát a színére a felső részen hagyott 5 cm-es nyíláson át, majd tűzd le keskenyen (1-2 mm) a "halacska száját", a felső ívet. Ezt is két részletben készítsd el. A "száj" két szélén ne tűzd meg, csak a két nyíl között. Kb. 1 cm-t hagyj el a széleken. (Az előbb hagyott 5 cm-es nyílást ezzel a tűzéssel zárd most be)

11. Ha kulcstartót készítesz akkor igazítsd a fő anyag és a bélés oldalvarrását egymáshoz és tökéletesen a fő anyag oldalvarrásában rögzítsd egymáshoz a két részt. Így amikor a kulcsot kiveszed a tárcából nem húzza majd magával a bélést.
12. Most egy nagy levegőt véve elkezdheted a keretbe varrni a tárcát. Készülj fel rá lelkileg, hogy nem 10 perces munka áll előtted :) De persze könnyen gyakorlatot lehet ebben is szerezni.

Jelöld meg a tárca közepét mindkét felső vonalon és nézd ki magadnak a fém keret közepét is. Annak érdekében, hogy tökéletes legyen a szimmetria és hogy pontosan tudjam elosztani a tárca bőségét a kerethez viszonyítva én mindig hozzá öltöm a tárca közepét és két szélét a kerethez és csak aztán varrom végig. Mutatom ezeket a rögzítő öltéseket, illetve, hogy hogyan lehet szépen lezárni a varrást, elrejteni a csomót.

Megcsinálok egy öltést, majd ugyanebbe a két lyukba öltve még egyet. Amikor a tárca színére húztam át a cérnát akkor átfűzöm a tűt az öltések és a fém között (D). Rátekerem kétszer a cérnát a tűre (E), majd lassan - hogy a cérna ne gubancolódjon össze - meghúzom a cérnát, hogy megkapjam a csomót (F). Leszúrom a tűt harmadszor is ugyanabba a lyukba (G), így lehúzva a csomót a fém keretbe. Ha mindent jól csináltunk akkor el kell tűnnie a csomónak (H). Gondolom ezt így nehéz elképzelni, remélem a képek jobban szemléltetik a mozzanatokat.

Majd légy szíves jelezzetek vissza, hogy ez mennyire érthető :) Köszönöm!
A tárca egyik oldalvarrását igazítsd a keret széléhez és itt is rögzítsd őket össze.

13. Amikor rögzítetted a másik oldalát is akkor már nem kell elvágni a cérnát, indulhat a tárca bevarrása a keretbe. Előtte egy kis olló hegyével igazítsd be a tárca szélét a fém keretbe, hogy mindenhol bent legyen teljesen a vájatban és oszlasd el egyenletesen a bőséget. Nem kell megijedni, hogy nem fekszik be a tárca a keretbe simán, ettől a kis plussz bőségtől lesz kedvesen, használhatóan pufi.

Huroköltéssel varrjuk be a tárcát a keretbe, majd ha végig értünk akkor indulhatunk vissza. valahogy így:

A varrásvonalat a belső részen bármennyire igyekszünk nem tudjuk eltüntetni. Én általában olyan cérnát használok ami beleolvad a bélés színébe, de ugyanakkor passzol a fő anyaghoz is. Az is fontos még, hogy mindig a fém keret belső széléhez öltsünk szorosan, így kevésbé feltűnőek az öltéseink. Nekem ez most így sikerült:

Örömteli munkát kívánok hozzá! :)

A tárcát a fent jelölt csomag megvásárlásával egyenlőre (a Tilda anyagok beérkezéséig) 4 féle anyagból lehet megvásárolni és elkészíteni. Így mutatnak majd:

A csomag április 2-től megvásárolható a webshop-ban.

22 megjegyzés:

  1. köszi, első olvasásra igen érthető tutorial-nak tűnik :-) most már akkor neki merek állni felhasználni a kereteimet, amik hónapok óta lapulnak a fiókban :-)
    Kriszta

    VálaszTörlés
  2. Kedves Szilvi!

    A leírás tökéletesen érthető. segítségével végre elkészültem az első csatos tárcámmal. Szerintem csinos lett. Köszönöm!
    Kriszta

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Kriszta! Ha esetleg látod még a hozzászólást, Segitenel kérlek? Én a méreteket nem látom a szabasmintahoz. El tudnád küldeni kérlek? Köszönöm!

      Törlés
  3. Krisztina írta ma, hogy "Annyit még kiegészítésül: a rögzítő varrásokat középen és oldalt férccérnával varrtam, amit aztán kiszedtem a végigvarrás után. Ez is egy járható út."

    Tökéletesen egyetértek, köszönjük! Az íves tárcákat már én is így csináltam :)

    VálaszTörlés
  4. Köszönöm a szuper szabásmintát és a fantasztikus tutorialt!
    Az enyém ilyen lett: http://rozzigyongy.blogspot.hu/2012/11/degyongyos-miku-buli.html

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm a kedves szavakat! Nagyon szép :)

      Törlés
  5. un tutorial precioso y muy bien explicado. Besosssssssss

    VálaszTörlés
  6. Köszönöm a leírást, folyamatban van a tárca készítése. Most varrnám össze a keretet az anyaggal, de a leírásodban nem találom a leírásban utalt E,F,G ábrákat. Lehet hogy én nem látom hol vannak, nagyon sokat segítene, ha látnám is hogy csinálod. Egyébként nagyon jó a leírás, még egyszer köszönöm

    VálaszTörlés
  7. Szia,
    Tegnap elkészültek a tárcák, amiknek válogattam az anyagot. Egy dogot nem találtam a tutorialban, hogy a bélést úgy kell varrni, hogy bellül legyen a színe. Így sajnos a belsejében a ugyan a bélés színe van, de a varrás látszik. Nem baj, így is nagyon szép lett, köszönöm a segítséget!

    VálaszTörlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...